عاشقانه مدرن | معرفی کتاب عشق با حروف کوچک

معرفی کتاب عشق با حروف کوچک | خواندنی. خواندنی. به‌شدت خواندنی. خواندن کتاب «عشق با حروف کوچک» نوشته فرانسس میرالس و ترجمه گلی امامی یکی از بهترین اتفاقات زندگی می‌تواند باشد. نشر نیلوفر در این سالیان کتاب شاهکار کم چاپ نکرده اما این کتاب در هر لیستی که تهیه کنید بین پنج‌تای اول قرار می‌گیرد. شاید بگویید این حجم از اتفاق رمانتیک و کارآگاهی در یک اثر خوب نیست و کتاب را در حد یک رمان ساده تنزل می‌دهد؛ و دقیقاً نکته در همین‌جاست.

یک رمان ساده بی‌هیچ ادعا و گزاف‌گویی که صرفاً برای مخاطب داستانی را تعریف می‌کند و وقتی خواننده چشمانش را ببندد خود را در سرزمین داستان پیدا می‌کند و در آن غرق می‌شود و هر وقت از روزمرگی‌های این جهان مادی خسته شد می‌تواند به آغوش این کتاب پناه ببرد و باز خود را در جهان داستان گم کند. کتاب رهنمونی است در قالب داستان برای لذت بردن از زندگی و عشق. نویسنده روایت اول شخص را برگزیده و هم زمان خود و خواننده را (هم‌ذات‌پنداری) قهرمان داستان قرار داده و چنان روابط و پیش‌آمدها را متوالی سر راه قرار داده که مخاطب منطقی را هم قانع می‌کند چه برسد به مخاطبان آوانگارد.

حضور تک‌تک کاراکترها حتی گربه که حلقه رابط تمام روابط است چنان به‌آرامی اتفاق می‌افتد که بعد از چند فصل از خواندن کتاب ناگهان کلی شخصیت روی دست خواننده می‌ماند که گویی تمامشان را از قدیم می‌شناخته و با تک‌تکشان احساس صمیمیت می‌کند. حتی با عجیب و غریب‌ترینشان. رمان در فصل‌های کوتاه تقطیع شده و خواننده به‌هیچ‌وجه دچار رخوت و ملال نمی‌شود.

ترجمه کتاب بسیار عالی و روان است و البته که جز این از خانم امامی که خود نویسنده‌ای قهار هستند انتظار نمی‌رود. گلی امامی به‌عنوان یک نویسنده کارنامه پرباری دارد اما در عرصه ترجمه هم در میان مترجمان معتبر قرار می‌گیرد و در کنار بانوان پیشرو و قدر این عرصه همچون مینو مشیری و لیلی گلستان جزو سرمایه‌های ادبیات معاصر به شمار می‌رود. هرچند که شاید هیچ‌کدام از این بزرگواران از قرار گرفتن نامش در کنار بقیه خشنود نشود.

بهمن طالبی‌نژاد

مشاهدۀ همه مطالب هیئت تحریریه
0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

19 − 4 =